Bebeğin İlk Günlerinde Kaka ve İdrar Miktarı Nasıl Olur?

Bebeğin İlk Günlerinde  Kaka ve İdrar Miktarı Nasıl Olur?

Yenidoğan kakası ve idrarı ilk günlerin takibinde en dikkat ettiğimiz konulardandır. Neredeyse emmeye başladı mı sorusundan sonra kaka çiş yaptı mı ? diye de sorarız.

Bebeğiniz doğdu. Artık her şey onun etrafında gelişiyor. Yenidoğan kakası dahil her şey biraz tuhaf gelebilir. Ancak her şeye alışacak ve kısa sürede adapte olacaksınız. Yeni doğan bebek kaka sayısı ne olmalı, idrar sayısı ne olmalı gibi bir çok soru aklınıza gelebilir.

Yeni doğan bebek bakımı

öğrenilmesi gerek bir çok konu ile kafanızı karıştırabilir. En ufak bir soru işaretinde doktorunuz ile görüşmelisiniz. Yenidoğan döneminde anne sütü ile beslenmenin doğru yapılması, bebeğin sarılık olma durumunda yapılması gerekenler gibi bir çok konu ile karşılaşıyorsunuz. Bebeğinizin ilk haftalarında karşılaşacaklarınız ile ilgili olarak BEBEĞİNİZİN İLK BİR HAFTASI yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yenidoğan Bebekte İdrar Miktarı

Bebeğiniz doğum sonrası ilk 24 saat içinde idrar yapması gereklidir. İlk günkü idrar bebeğin doğum sonrası beslenmesine bağlıdır. Bebek çok erken , hatta doğum esnasında bile idrar yapabilirken, bazen biraz gecikme olabilir. İlk 24 saatte bir defa bile idrar yapması önemlidir. İlk 24 saati geçen idrar yapmama hallerinde doktorunuz bu durum ile ilgilenecektir.

İdrar yapma sıklığı, İlk 1 – 2 . gün sonrası ise yine en önemli faktör beslenmedir. Beslenmesi iyi olan, iyi anne sütü alabilen bebekler 1 -3 saatte bir idrar yapmaya eğilimlidirler. Bazen havanın ya da evin çok sıcak olması nedeni ile sıvı kaybının daha fazla olması nedeni ile iyi beslense bile bebekler daha geç idrar yapabilirler.

Diğer Sayfalar

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kategori : Devlet Hastaneleriİlçe : BakırköyTelefon : 0212 414 71 71Adres : Tevfik Sağlam Caddesi No:11 Zuhuratbaba İstanbul PK:34147 Türkiye

ORGANİK VE İNORGANİK BESİNLER NELERDİR

ORGANİK VE İNORGANİK BESİNLER NELERDİR? Besin;yenebilen ve yenildiğinde yaşam için gerekli olan besin öğelerinden oluşan bitki ve hayvan dokularıdır. Besinler sindirim başladıktan sonra besin öğelerine ayrılırlar ve vücutta bu şekilde

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kategori : Devlet Hastaneleriİlçe : BağcılarTelefon : 0212 440 40 00Adres : Merkez Mahallesi Mimar Sinan Caddesi 6. Sokak Bağcılar – İstanbul

DMCA.com Protection Status