Çocuklar İçin Suda Güvenliği Nasıl Sağlanmalı

Çocuklar İçin Suda Güvenliği Nasıl Sağlanmalı?

Havuz Tehlikeli Midir?

Çocuklar için suda güvenlik önlemleri hakkında kısa bilgileri derledik.

Havuz kuralları var mıdır? Peki çocuklar havuza nasıl girmelidir. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. 

Biliyoruz ki çocuklar suyu çok sever ama aslında su, çocuğunuzun karşılaşacağı en büyük tehlikelerden biridir. Yüzme eğitimi almış olsalar bile, bu küçük çocuklar için tehlikeli olabilir. Bu sebeple yüzme dersleri çocuklara boğulmayı önlemek için yeterli değil.

Yapılan bazı araştırmalar ve deneyler ile 1 ila 4 yaş araların da ki çocukların yüzme eğitimi almaları halinde boğulma olasılığının düşük olduğunu belirlenmiştir. Ayrıca öncelikle veliler çocuğun suya, duygusal gelişmeye, fiziksel yeteneklere ve havuz suyu enfeksiyonlarına karşı durumuna önce bakmalı ve daha sonra yüzme dersleri verilip verilmeyeceğine karar vermelidir.

Güvenlik eğitimi, küçük çocukların havuz kenarı güvenliği becerilerinde önemli bir artışa neden olmaz. Havuzda eğitim alan bir çocuk, yüzme eğitimi sırasında havuza girerken gerekli havuzdan önce ve sonra duş alma, havuz etrafında koşulmaması gerektiği ve havuzda tehlikeli hareketler yapılmayacağını öğrenebilir. Ancak eğitim almış olması havuzda kaza riskini sıfırlamaz. Ama unutmayın, yüzmeyi bilen bir çocuğun bile sürekli izlenmesi gerekir.

Bu yüzden sizler de çocuğunuz suya yakın olduğunda, aşağıdaki güvenlik kurallarına uyun;

Çocuğunuzun karşılaşabileceği küçük su kütlelerine dikkat edin. Örneğin küvet, balık tutacağı, hendek, çeşme, yağmur varilleri, sulama tenekeleri – arabanızı yıkarken kullandığınız kepçe gibi.

Çocuklarınızın çocuk havuzunda yüzdüğünden emin olun. Ama her şeye rağmen yüzen çocuklar – sığ bir bebek havuzunda bile – her zaman bir yetişkin tarafından izlenmeli, tercihen iyi yüzen biri tarafından.

Güvenlik kurallarını uygulayın; Havuzun yanında koşmayın ve başkalarını suya itmeyin.

Çocuğunuzun can yeleği yerine şişme oyuncak veya minder kullanmasına izin vermeyin. Bu oyuncaklar aniden sönebilir ya da çocuğunuz onu suya atabilir.

Çocuğunuzun yüzdüğü herhangi bir havuzun derin ve sığ uçlarının açıkça işaretlendiğinden emin olun. Çocuğunuzun sığ uçlara dalmasına asla izin vermeyin.

Diğer Sayfalar

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kategori : Devlet Hastaneleriİlçe : BakırköyTelefon : 0212 414 71 71Adres : Tevfik Sağlam Caddesi No:11 Zuhuratbaba İstanbul PK:34147 Türkiye

Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelen Besinler Nelerdir

Son yıllarda çeşit çeşit nedenlerle ortaya çıkan ve uzun süre gitmeden, kişiler tarafından basit bir hastalık gibi görülse de tehlike oluşturabilecek hatta bazen ölümle bile sonuçlanabilen soğuk algınlığı ve  grip,

Çocuklarınızla Oynayabileceğiniz Oyunlar

Çocuklarınızla Oynayabileceğiniz Oyunlar Çocuklarınızı yağmurlu bir günde nasıl oyalıyorsunuz? Sıkılmış çocuklar için evdeki aktiviteler nasıl olmalı? O zaman haydi bir bakalım; Alfabe Oyunu Bu oyunda amaç çocukların bildikleri oyunları ve

DMCA.com Protection Status